http://www.hristiyan.net

Cevaplar Ana Sayfa

İncil

İncil’de gerçekten de çelişki var mı?

Hıristiyanlar çelişkili bir kitaba mı inanıyorlar?

 

Ilk üç müjdede (Matta-Markos-Luka) birçok benzerligin bulunmasi ve hatta bazi bölümlerin kelimesi kelimesine ayni olmakla birlikte birçok farkliliginda olmasina "Sinoptik Sorun" denir.  Bu tutucu Mesih imanlilarindan çok, Kutsal Kitap'in esinini inkar edenler için genellikle bir sorun olusturmaktadir. Bunu açiklamak için, birçok karmasik teoriler olusturulmustur. Bunlar sik sik da yazili biçimde elimize geçmemis olan, teoride kaybolmus belgelerle ilgilidirler. Bunlardan bazilari Luka 1:1 e uyarlar ve gerçek Mesih Inancina göre en azindan olasidirlar. Ancak bu teorilerden bazilari, ilk yüzyildaki kilisenin, İsa Mesih hakkinda "mit"ler olusturdugunu söyleme noktasina kadar uzanmistir. Bu "elestirisel biçimde" iddia edilen teorilerin, bütün Hiristiyan Kutsal Yazilarina ve kilise tarihine küfür etmelerinin yanisira, hiçbirini kanitlayacak belge de yoktur.Ayrica, "hiçbir bilgin" bu teorilerin Sinoptik Müjdeleri nasil kategorilere ve parçalara ayirdigi konusunda "görüs birligine varamazlar".
Buna daha iyi bir çözüm yolu, Yuhanna 14:26 daki Rab'bimizin sözlerinde buluunmaktadir:"Ama Baba'nin benim adimla gönderecegi YardimcI, Kutsal Ruh, size herseyi ögretecek, bütün söylediklerimi size hatirlatacak." Bu, görgü taniklari olduklari için Matta ve yuhanna'yi ve belkide kilise tarihinin söyledigi gibi, Petrus'un hatirladiklarini kaydettini varsaydigimiz Markos'uda içerir.Bunlara, Luka 1:1'de sözü edilen yazili belgelere Kutsal Ruh'un dolaysiz yardimini, Yahudi halkinin hayret verici bir dogrulukla aktarilan "sözel geleneklerini" ekleyince Sinoptik sorun yanitlanir.Bu kaynaklarin ötesinde olan gerekli gerçeklerin, ayrintilarin yada yorumlarin hepsi Kutsal Ruh'un ögrettigi "sözlerle" açiklanmistir. (1.korintliler 2:13) Böylece, apaçik bir çeliski yada ayrintilarda bir degisiklik buldugumuzda, "Bu müjde neden bu olayi yada konusmayi içermiyor (yada içeriyor yada vurguluyor)?" diye sormakla iyi ederiz. Örnegin, Matta iki kez, iki insanin (körlükten ve cinlerden) kurtarildigini kaydederken, Markos'la Luka sadece birinden söz ederler. Bazilari bunu bir çeliski olarak görürler. Yahudilere yönelik yazildigi kabul edilen (yahudilerin anlayabilecekleri stilde yani: eski antlasmadan alintilar, ayrintili tartismalar, Rabbimizin soy agaci ve geneldeki Yahudi tarzi, yeni bir okur tarafindan bile hemen fark edilir.) Matta'yi yasa "iki yada üç sahit" gerektirdigi için, iki adamdan ve digerlerini de ün sahibi, meshur bir adamdan (kör Bartimay) söz ediyor görmek çok daha iyidir.

 

Asagidaki seçilmis bölümler, Müjdelerdeki ayni seyin ikinci kez tekrari gibi görülen kisimlarin aslinda ilgiyi önemli farkliliklara çekmek oldugunu anlatirlar:

Luka 6:20-23, Dagdaki vaazi tekrarliyor gibidir, ama Luka 6:20-23
düzlük yerde verilen bir vaazdir.

 

(Luka 6:17) Matta 5:2-10, Tanri Kralligina
ait ideal bir vatandasin karakterini tanimlar, ama Luka Mesih'in
ögrencilerinin yasam biçimlerini gösterir.

 

Luka 6:40, Matta 10:24'le ayni gibidir. Ama Matta'da Isa Efendi,
bizlerde O'nun ögrencileriyiz. Luka'da ögrenciyi yetistiren Efendidir,
egittigi kisi ise ögrencidir.

 

Matta 7:22 Kral için hizmeti vurgular,
Luka 13:25-27 ise Efendiyle paydasligi tanimlar.

 

Luka 15:4-7 Ferisileri suçlamasidir, Matta 18:12-13 çocuklar ve
Tanri'nin onlar için olan sevgisi ile ilgilidir.

 

Yahya, yaninda sadece inanlilar varken, "O sizi Kutsal Ruh'la vaftiz
edecektir" demistir (Markos 1:8, Yuhanna 1:33). Etrafta özellikle
Ferisileri içeren karisik bir kalabalik oldugunda ise, "O sizi Kutsal Ruh
ve atesle (bir yargi vaftizi olan) vaftiz edecek" demistir. (Matta 3:11;
Luka 3:16)

 

"Hangi ölçekle ölçerseniz" sözü, Matta 7:2'de "diger insanlara karsi
yargilayici tavirlarimizdan", Markos 4:24'de Tanri'nin Sözünü kendine mal
etmekten ve Luka 6:38'de de cömertligimizden söz etmektedir.

 

Öyleyse bu farkliliklar çeliski olmayip Tanri Sözü üzerinde derin düsünen imanlilarin düsüncesine hizmet eden Ruhsal gidadir.

 

(William MacDonald’ın Kutsal Kitap yorumu isimli kitabından)

 
Hristiyan.Net'i Açılış Sayfanız yapmak için tıklayınız.
9 Ağustos 2003 tarihinden beri  sayfa gösterimi aldık.
Destek olmak ya da reklam vermek için, lütfen webmaster@hristiyan.net adresine mail atınız.